Śląskie mistrzem OOM 2026!

koszykówka kobiet

Wielki sukces nie tylko reprezentacji Śląska na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2026 (roczniki 2012/2013) ale i naszej zawodniczki Małgorzaty Pasterny, która została powołana na turniej finałowy (osiem zespołów reprezentujących najlepsze województwa), rozgrywany od 4-8 marca w podkrakowskich Proszowicach.

Do kadry Śląska prowadzonej przez parę trenerów Adam Kubaszczyk, Iwona Szymik oprócz naszej zawodniczki powołane zostały:  Budny Gabriela - MKS Czechowice-Dziedzice, Bzdyra Lena - UKS SP 27 Katowice, Całka Helena - UKS SP 27 Katowice, Chuda Natalia - KS Minibasketball Racibórz, Cierniak Alicja - UKS SP 27 Katowice, Kusiak Maja - UKS SP 27 Katowice, Niesyt Milena - TRS Siła Ustroń, Pazdan Jaśmina - UKS SP 27 Katowice, Szczygieł Iga - Zagłębie Sosnowiec, Schinske Milena - RMKS Rybnik, Świerkot Milena - MKS Czechowice-Dziedzice, Uciecha Iga - TRS Siła Ustroń, Ząber Estera - TRS Siła Ustroń, Żukowska Hanna - UKS SP 27 Katowice. 

Reprezentacja Śląska aby dotrzeć do finału najpierw musiała, po ubiegłorocznym słabszym występie w OOM, rywalizować w dywizji "B", której zostały zwyciężczyniami. Turniej ten odbywał się w dniach 07-09 listopada 2025 w Radomiu, a z naszego klubu powołana została na niego Hanna Plewnia.

Reprezentantki Śląska wygrały wszystkie swoje mecze. Na początku w zmaganiach grupowych ( dwie grupy po cztery zespoły) pokonały: mazowieckie 67:53, dolnośląskie, które ostatecznie spadło do Dywizji "B"  79:43 i pomorskie 49:45. A następnie w półfinale 65:57, by ponownie w finale zmierzyć się z pomorskim, zwyciężając 54:44.
MVP całego turnieju została wybrana reprezentantka śląskiego Jaśmina Pazdan, a do najlepszej piątki turnieju wybrano ze śląskiego - Milenę Świerkot. Za najlepszą zawodniczkę w drużynie Śląska uznano Alicję Cierniak. 

Nasza zawodniczka - Małgorzata Pasterny pojawiła się na parkiecie w czterech z pięciu rozgrywanych meczy i zdobyła łącznie 5 punktów. Gratulujemy Małgosi sukcesu i czekamy na kolejne!